گروه فرهنگی بات

یک گروه انتشاراتی متشکل از سه ناشر خصوصی ایرانی و یک ناشر خصوصی کانادایی است که بنا دارد در زمینه‌ی معرفی هنر و هنرمندان فعال ایرانی در سطح جهان فعالیت نموده و آثار ارزشمندی را منتشر کند.

به نام خالق زیبایی ها

 

بات 

یک اسم ساده برای یک گروه فرهنگی با هدف­های بزرگ بین‌المللی است.

ما به دنبال به راه انداختن یک کمپین بزرگ بین‌المللی برای معرفی فرهنگ و هنر ایران زمین هستیم. جمعی که در گروه بات گرد هم آمده ­اند چندین دهه تجربه­ ی فعالیت فرهنگی در داخل و خارج از مرزهای ایران را دارند. این کمپین بزرگ با انتشار یک کتاب ویژه در بخش­های مختلف هنری آغاز می­شود و در ادامه با طراحی و برگزاری رویدادها و برنامه‌های متنوع بین‌المللی ادامه می‌یابد. 

بات برگرفته از عنوان اختصاری BAAT  است که معرف سه انتشارات ایرانی، بوکتاب، آفرینه، اندیشه­ ورزان و انتشارات کانادایی تیپاپکو است. انتشارات بوکتاب با مدیر مسئولی آقای حسین مطیع، انتشارات آفرینه به مدیر مسئولی آقای کاظم عابدینی، و گروه مطالعات اندیشه‌ورزان آریا به مدیریت آقای امیرشهریار امینیان است که به همراه آقای جعفر شیرعلی­ نیا نویسنده ­ی مطرح کشور بنیانگذار گروه بات هستند. افراد نامبرده  دارای سوابق طولانی در حوزه­ی نشر و خلق آثار ماندگار و کسب جوایز ماندگار و دارای تجربه­ ی چندین دهه حضور در فضای بین ­المللی هستند و سال­هاست که حضوری فعال در معتبرترین نمایشگاه­های جهان به ویژه معتبرترین آن­ها، نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت را دارا هستند و رویدادهای فراوانی را بنیانگذاری کرده‌اند. از آن­جا که بات در صدد محقق کردن یک رویای بزرگ جهانی است ناشر کانادایی تیپاپکو یا همان شرکت انتشارات تورنتو نیز در این مسیر یاری‌گر بات خواهد بود.  

بات خاستگاهی کاملاً غیردولتی و مردمی دارد و برای تحقق اهدافش بیش از همه به همراهی اهالی و فرهنگ و هنر دل بسته است و بناست با همراهی شما از طی یک مسیر جذاب در کنار هم لذت ببریم و نام هنر ایران را بلندآوازه­ تر کنیم.

نقاشان زن ایران

بات به تدریج به حوزه­ های مختلف هنری ورود خواهد کرد اما قدم اول متعلق است به هنر ظریف و جذاب نقاشی و مهم‌تر: کتاب نقاشان زن ایران. این یک کتاب معمولی نیست و با هرآن­چه که تاکنون دیده ­اید متفاوت خواهد بود.  ویژگی‌های آن را در بخشی با همین نام در منوی سایت ببینید.

گفتنی است ویژگی خاص این کتاب علاوه بر ظرافت­های هنری این است که نخستین راهنمای بین‌المللی زنان نقاش ایران خواهد بود و با انتشار آن گالری‌های بین‌المللی به سهولت می‌توانند از زنان نقاش ایرانی برای عرضه و فروش آثارشان دعوت کنند. زنان نقاش ایران نیز می‌توانند مطمئن باشند که به واسطه‌ی این اثر ارزشمند که تنها یک ترجمه نیست و به زبان انگلیسی نوشته و منتشر می‌شود مسیرهای موفقیت و جهانی شدن را می‌پیمایند. علاوه بر آنکه بات هم ده‌ها برنامه متنوع در سر دارد؛ از رونمایی کتاب و جشن امضا تا برگزاری گالری‌های نقاشی گروهی و فردی در کشورهای مختلف و فضاهای فرهنگی اجتماعی بسیار خاص و شگفت انگیز. در آینده ­ای نزدیک با برگزاری اولین گالری­های گروه بات تفاوت ما با آن­چه تاکنون تجربه کرده ­اید را درخواهید یافت. خوب است نگاهی به بخش رویدادها بیندازید. 

چهره‌های شناخته شده و اساتید هنر در داخل و خارج از کشور هم به اهمیت این نیاز پی برده‌اند، که به زودی می‌توانید این موضوع را در بخش ویژه هنرمندان و تالار مفاخر پیگیری کنید.

برای آشنایی با دغدغه­ های ما می­توانید به بخش­های مختلف سایت رجوع کنید. به مرور زمان اطلاعات بیشتری در این بخش­ها قرار خواهد گرفت، تا آن زمان هر سوالی که ممکن است هنوز جواب آن در سایت قرار نگرفته باشید را از ما بپرسید؛ تمام همکاران طرح نیز در بخش ارتباط با ما شما را همراهی می‌کنند و به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهند. ضمن آنکه در این بخش جایی هم برای سوالات متداول پیش بینی شده است. در صفحات اجتماعی هم می‌توانید ما را دنبال کنید. نشانی شبکه‌ها در صفحه اصلی سایت موجود است.

 

«بات بدون همراهی شما یک کلمه ساده است و به یاری خدا با حضور شما لذت فتح قله­ های بلند فرهنگ و هنر را در کنار هم خواهیم چشید.»

آشنایی با اعضای هیأت مدیره گروه فرهنگی بات

حسین مطیع

متولد 1354. قم. دانش آموخته مترجمی زبان انگلیسی
نویسنده، ویراستار، مترجم. مدیر مسئول انتشارات بوکتاب

سال 1373، از همان آغاز دوران دانشگاه چاپ و نشر کتاب مرا مجذوب کرد، طوری که تا یک دهه پس از آن به انتشار آثار متعددی در حوزه ادبیات کلاسیک فارسی، روانشناسی عمومی، علوم اجتماعی و کتابهای عمومی روی آوردم و در کنار کار و تحصیل، ترجمه شاهکارهایی از نویسندگان مطرح جهان را تجربه کردم. دل‌سپردن در این راه پر نشیب و فراز منجر به افتتاح نشر بوکتاب در سال 1384 شد و این رسمیت در کنار میل به دانستن و سفر به جهان وسیع کتاب، آغازی بود برای تجربه‌هایی نو در فضای بین‌الملل، حضوری پیوسته در آوردگاه‌های جهانی نشر از جمله نمایشگاه کتاب فرانکفورت، استانبول، بولونیا و همکاری‌ نزدیک با ناشران و مراکز فرهنگی بین‌الملل. طبیعت این تجربه افراد را به هم می‌رساند و صداها را نزدیک می‌کند و در همین پیوند همراه با دوست عزیزم آقای امیرشهریار امینیان طی چند سال اخیر تجربه‌های تازه‌ای در برگزاری برنامه‌های فرهنگی در اسپانیا، فرانسه و آلمان را آزمودیم. تاکنون بالغ بر 75 عنوان از آثارم منتشر شده است و در حال حاضر نیز در کنار گروه بات و ایده‌ی فاخر آن به اقیانوس بی‌کران هنر و هنرمندان ایرانی پیوسته‌ام و اطمینان دارم همراه با شما می‌توان جهان را مزین به آثار ایرانیان نمود؛ هنرمندان ایران‌زمین شایسته‌ی این جایگاه رفیع هستند.

حسین مطیع

جعفر شیرعلی نیا

متولد ۱۳۵۷. کرج . دانش آموخته فیزیک پایه 
نویسنده، مورخ و پژوهشگر مسایل ایران معاصر

نویسنده ۲۶ عنوان کتاب
تقدیر شده و برگزیده جشنواره های مختلف از جمله
برگزیده‌ی ۲۸مین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۹

جعفر شیرعلی نیا
alt
alt
alt
alt